Zaskakujące wakacje nad Bałtykiem

Odkąd pamiętam na wakacje jeździłam nad polskie morze. Do zakładowego ośrodka moich rodziców. Te coroczne wyjazdy sprawiły, że pokochałam Bałtyk całym sercem. Szerokie, piaszczyste plaże, gofry z bitą śmietaną i drewniane kiczowate wieloryby – symbol wakacji nad morzem. Jednak dopiero kiedy dorosłam, doceniłam, jak zaskakujące mogą być wakacje nad Bałtykiem.

Kiedy myślę o wakacjach nad morzem, pamięć podsuwa jak bumerang małą dziewczynkę z dwiema kitkami, siedzącą na drewnianym wielorybie. Albo wieszającą się na harpunie Neptuna. Pamiętam też budki telefoniczne na monetę, zapach placków ziemniaczanych z cukrem i rurki z kremem z bitej śmietany <3. A propos budek na monetę, podejrzewam mocno, że moje dzieci nie mają bladego pojęcia, cóż to za wynalazek. Tak, wakacje nad Bałtykiem zdecydowanie należą do jednych z moich ulubionych wspomnień.

Na co należy być przygotowanym podczas wakacji nad Bałtykiem?

Nic więc dziwnego, że tak bardzo chciałam pokazać moim Synom, jak cudownie jest nad Bałtykiem. Miałam nadzieję, że pokochają go tak samo jak ja i każdy spędzony tam dzień będzie dla nich prawdziwą frajdą. Nie przypuszczałam tylko, że elementem, który zaskoczy nas najbardziej będzie pogoda.

Oczywistym jest, że jadąc nad polskie morze nie możemy spodziewać się gwarantowanej doskonałej pogody, jak na przykład w Chorwacji. Dlatego pakując się na wakacje nad morzem zabieram ze sobą wypchany po brzegi bagażnik. Zazwyczaj mam tam wszystko – od stroju kąpielowego po sztormiak.

W tym roku byliśmy nad morzem dwa razy. Pierwszy, w maju, nie zaskoczył nas za bardzo. No może tylko tym, że w ciągu 15 minut powietrze z całkiem przyjaznego przemieniło się w wilgotną, lepką breję z niemal zerową widocznością.

Wakacje nad Baltykiem

Drugi raz okazał się być zdecydowanie mniej przewidywalny. Prognozy pogody były nawet zachęcające, ale szybko przekonaliśmy się, że o kant tyłka można je rozbić (pobłogosławiłam za to mój po kokardę załadowany bagażnik).

Dzień pierwszy przywitał nas całkiem jeszcze znośnie. Piękne wieczorne słońce z lekką mgiełką zwiastowało całkiem miłe wrażenia.

Letnie zabawy podczas wakacji nad Baltykiem

Niestety już dnia następnego Bałtyk pokazał co potrafi – ulewny deszcz i 9 stopni w skali Beauforta zupełnie zniechęciły nas do wyjścia. Pod wieczór deszcz na szczęście ustał (w przeciwieństwie do wiatru) i mogliśmy udać się na rekonesans na plażę. Niestety, od gwałtownego wiatru Syn Młodszy dostał choroby morskiej. Syn Starszy natomiast sprawdzał, czy uda mu się odlecieć.

Sztorm podczas wakacji nad Bałtykiem

Na całe szczęście sztorm był wybrykiem jednorazowym. Kolejny dzień przyniósł zdecydowaną poprawę. Na plaży zaś zatańczyło okoliczne ptactwo 🙂

Nadmorskie ptactwo

Dzień trzeci okazał się niezwykle upalny, reszta pobytu też całkiem znośna i nareszcie mogliśmy delektować się słońcem i wdychać bez opamiętania jod!

Kapiel w Baltyku

Jak spedzic czas nad morzem?

 

One thought on “Zaskakujące wakacje nad Bałtykiem

  1. […] miała być naszą pamiątką z wakacji i te zdjęcia wybrałam do „wywołania”. Zdjęcia są w różnej kolorystyce, zarówno […]

Leave a Comment